آخرین اخبار
۷:۱۲:۴۰ - سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بیش از ۱۴۰۰ ساعت برنامه تلویزیونی و رادیویی برای معرفی خدمات دولت
رسانه ملی از آغاز سال ۹۶ تا پایان هفته دولت در بخش‌ها و شبکه‌های مختلف رادیویی، تلویزیونی، استانی و برون مرزی خود، ۱۴۲۶ ساعت برنامه تولیدی و زنده برای معرفی دستاوردهای دولت پخش کرده است.

به گزارش شبکه ایرانیان به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، تشریح دستاوردهای دولت یازدهم و برنامه‌های دولت دوازدهم که در سیاست گذاری رسانه ملی گنجانده شده، به تولید و پخش افزون بر ۸۵ هزار و پانصد دقیقه برنامه زنده و تولیدی در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی انجامید و در این مدت، بسیاری از وزرا، مدیران کل، استانداران و مسئولان رده‌های مختلف دولتی در بخش‌های مختلف فرصت یافتند که از عملکرد دولت دفاع و فعالیت‌های خود را برای مردم تشریح کنند و اوج این حضور در هفته دولت امسال بوده است.

 

عمده برنامه هایی که برای معرفی دستاوردهای دولت از ابتدای امسال تهیه دیده شد، برنامه‌های گفتگو محور بود که امکان گفت و گوی صریح و مستقیم مسئولان دولتی را برای ارائه برنامه‌ها به مردم فراهم می‌کرد.

 

بر اساس گزارش تهیه شده از برنامه‌های سیما، از ابتدای سال ۹۶ تا پایان هفته دولت، در مجموع بیش از ۱۲۵ ساعت برنامه به تبیین فعالیت‌های دولت در راستای حمایت از این اقدامات اختصاص یافت که شامل پوشش کامل سخنرانی‌ها و سفرهای ریاست محترم جمهوری، دعوت از اعضای محترم هیئت دولت، مدیران و شخصیت‌های مرتبط با برنامه‌های دولت است.

 

بر اساس این گزارش، شبکه‌های مختلف تلویزیون، به ویژه شبکه یک سیما در برنامه‌های زنده و تولیدی خود در پنج ماه نخست سال ۹۶ در مجموع از ۱۴ نفر از وزا، ۹۸ نفر از مشاوران و معاونان رئیس جمهور و روئسا و مسئولان رده‌های مختلف دولتی، در ۴۳ عنوان برنامه دعوت کرده‌اند تا به ارائه عملکرد دولت و دفاع از آن بپردازند.

 

برنامه‌های “نگاه یک” و “پایش” در شبکه یک، “گفت و گوی ویژه خبری” و “نمادو” در شبکه دو، “در شهر”و “تهران ۲۰” در شبکه پنج، “دوربین ۷” در شبکه آموزش، “گزارش روز” در شبکه سه، “چرخ” در شبکه چهار از جمله مهمترین برنامه‌هایی بوده اند که امکان حضور مقامات دولت برای تشریح برنامه‌هایشان در آن‌ها فراهم شده است.

 

علاوه بر این برنامه‌ها، بسیاری از برنامه‌های اجتماعی سیما نیز در فرصت‌های مختلف اقدام به دعوت از وزراء و معاونان آنان کرده اند تا در گفت و گوهای مستقیم، خدمات و عملکرد دولت را برای مردم بازگو کنند؛ برنامه هایی اجتماعی نظیر “به خانه برمی گردیم”، “خانواده یک”، “پرسشگر”، “عصر خانواده” و “غیر محرمانه” از این دست برنامه‌ها هستند.

 

این تلاش‌ها در کل، منجر به آن شده که شبکه‌های سیما بتوانند بیش از ۱۲۵ ساعت برنامه را با حضور اعضاء هیئت دولت و معاونان و مشاوران آنان به مخاطبان ارائه کنند.

 

تلاش‌های فراگیرترین رسانه شنیداری

رادیو به عنوان رسانه‌ای فراگیر و همواره در دسترس، با ارائه گزارشی از عملکرد شبکه‌های مختلف خود، نشان داده در پنج ماه نخست امسال و تا پایان هفته دولت، در ۴۲۰ برنامه از ۲۷۵ میهمان دعوت کرده تا برای تشریح عملکرد دولت با مخاطبان این رسانه سخن بگویند.

 

این میزان برنامه‌ها، بالغ بر ده هزار و دویست دقیقه از زمان پخش شبکه‌های رادیویی را به خود اختصاص داده است.

 

نزدیک به دوهزار و ۱۰۰ دقیقه برنامه‌های رادیو گفت و گو در این زمینه، نشان می‌دهد این شبکه فرصت‌های قابل توجهی برای تشریح عملکرد دولت محترم به مقامات دولتی داده است.

 

رادیوهای معارف، اقتصاد، ورزش و سلامت نیز طبق جدول آماری عملکرد معاونت صدا، در پنج ماه نخست سال و تا پایان هفته دولت پرکارترین شبکه‌ها در تعامل با اعضای دولت محترم برای ارائه عملکرد و تشریح فعالیت‌ها بوده‌اند.

 

برنامه‌های “سلام ایران”، “ره آورد”، “نمودار”، “دولت مردم”، “سمت و سو”، “راهبرد”، “افق”، “نمای نزدیک”، “صبح تهران”، “پی نوشت”، “فصل اول”، “چهارسو”، “عصرتون سلامت”، “افق روشن”، “چشم انداز”، “کارنامه”، “نیم نگاه”، “بدون خط خوردگی”، “گفت و گوی اقتصادی”، “دستاورد”، “رویداد”، “روی خط اقتصاد” و “رهیافت” از جمله برنامه‌های شبکه‌های مختلف رادیو هستند که ضمن محور قراردادن عملکرد دولت در بخش‌های مختلف برنامه، از حضور وزرای محترم، معاونان و مشاوران آنان برای تشریح عملکرد دولت بهره برده‌اند.

 

برخی از این برنامه‌ها علاوه بر گزارش‌های تولیدی و گفتگوهای استودیویی با حضور میهمانان خود، امکان پرسش و پاسخ مخاطبان با میهمانان برنامه را نیز فراهم کرده‌اند تا به بسیاری از سوالات و ابهامات درباره عملکرد دولت پاسخ داده شود.

 

انعکاس عملکرد دولت در خبرها و برنامه‌های سیاسی

معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما تنها در هفته دولت ۳۰۵ ساعت خبر، گزارش و برنامه خبری و تحلیلی در باره عملکرد دولت پخش کرده است.

 

این معاونت تشریح خدمات و عملکرد دولت را در این هفته در قالب خبر، برنامه‌های تحلیلی و گفت و گو محور، تفسیرهای خبری و گزارش‌های خبری به مخاطبان خود ارائه کرده است و توانسته در مجموع، ۸۶۸۳ عنوان خبر و ۸۰۶ برنامه خبری و سیاسی را به آن موضوع اختصاص دهد.

 

بیش از ۱۹۵۰ خبر مکتوب، که عمدتا علاوه بر پخش از بخش‌های مختلف خبری رادیو و تلویزیون، به خبرگزاری‌های مختلف داخلی و خارجی مخابره می‌شوند، ۶۰۰ گزارش خبری رادیویی و تلویزیونی و نزدیک به ۱۵۰ برنامه سیاسی و تولیدی حاصل تلاش معاونت سیاسی تنها در هفته دولت برای معرفی دستاوردها و برنامه‌های دولت محترم بوده است.

 

این معاونت در “پخش اخبار سیما” و “شبکه خبر” تلاش وسیعی برای ارائه خدمات دولت، و ایجاد فرصت‌های مناسب برای دولتمردان در ارائه گزارش عملکرد فراهم کرده است.

 

استفاده از ابزار ارتباط‌های زنده خبری و گفت و گوهای زنده در شبکه دو و شبکه خبر، از برجسته‌ترین این فرصت‌ها به شمار می‌آیند.

 

در هفته دولت با توجه به حجم وسیع سفرهای دولتمردان به شهرهای مختلف کشور و افتتاح طرح‌های مختلف عمرانی، بخش‌های مختلف خبری با ایجاد ارتباط زنده با مراکز صدا و سیما و همچنین گزارش‌های خبری از این طرح‌ها، پوشش مناسبی به تشریح عملکرد دولت محترم در این هفته دادند.

 

بخش گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو به طور منظم در هفته دولت از وزرای دولت دعوت کرد تا به معرفی حوزه وزارتی خود و تشریح عملکرد و برنامه‌های دولت بپردازند. برنامه “تیتر امشب” در شبکه خبر نیز با ایجاد فرصتی مشابه، امکان گفت و گوی وزرای دولت را با مردم فراهم آورد.

 

در کنار این برنامه ها، گزارشگران خبری در خبرگزاری صدا و سیما، باشگاه خبرنگاران، شبکه خبر و پخش اخبار سیما نیز هفته بسیار پر کاری را سپری کردند تا هیچ یک از زوایای خدمات دولت از نظر مخاطبان پنهان نماند. پخش ۳۴۷ گزارش خبری تلویزیونی و ۱۹۳ گزارش خبری رادیویی در این مدت گواه این ادعاست.

 

دولت در شبکه‌های استانی صداوسیما

مراکز صدا و سیما در استان‌های مختلف نیز با تولید ۳۱۸ ساعت برنامه تلویزیونی و ۴۹۲ ساعت برنامه رادیویی، در معرفی دستاوردها و خدمات دولت سهیم شدند.

 

شبکه‌های استانی در هفته دولت تلاش کردند در برنامه‌های زنده و تولیدی خود بخش هایی از خدمات رسانی دولت به مناطق مختلف کشور را منعکس کنند.

 

این برنامه‌ها که عمدتا گفت و گو محور بودند با دعوت از استانداران، فرمانداران و مدیران اجرایی استان‌ها از برنامه‌های اجرا شده دولت در شهرستان ها، برنامه‌های دردست اجرا و برنامه‌های آتی دولت برای آبادانی شهرها، ایجاد اشتغال و توسعه امکانات رفاهی در شهرستان‌های مختلف سخن گفتند.

 

این شبکه‌ها علاوه بر تشریح عملکرد دولت در برنامه‌های زنده و تولیدی، در سفر اعضای هیئت دولت و معاونان و مشاوران رئیس جمهور و وزرا به استان، فرصت را غنیمت می‌شمردند و با دعوت آنان در استودیوهای خبری و برنامه‌های زنده، مخاطبان خود را از این خدمات مطلع می‌کردند.

 

دولت در آن سوی مرزها

 

در تشریح عملکرد دولت در صدا و سیمای جمهوری اسلامی، معاونت برون مرزی نیز تلاش کرده در چند برنامه و بخش خبری مختلف، نزدیک به ۱۶ ساعت برنامه پخش کند تا عملکرد دولت جمهوری اسلامی را به مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی در آن سوی مرزها نشان دهد.

 

از آنجا که این برنامه‌ها به زبان‌های مختلف انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، فرانسه، ارمنی، آذری، پشتو، اردو، سواحیلی، عربی و دیگر زبان‌های زنده تهیه و پخش شده، طیف وسیعی از مخاطبان خارجی موفق شده اند از این عملکرد آگاهی یابند.

 

این تعداد ساعت برنامه تنها بخش اندکی از تلاش‌های رسانه برای انعکاس فعالیت دولت به شمار می‌رود که در آن به صورت مستقیم به تبیین تلاش‌های دولت پرداخته است و بخش عظیمی از تولیدات صداوسیما به صورت غیر مستقیم همواره در خدمت دولت و رفع ابهامات حوزه‌های مختلف دولتی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب