آخرین اخبار
۱۵:۵۲:۲۵ - چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزایش ۱۶.۴۹ درصدی واردات در امسال/ برنج خارجی در صدر واردات
بر اساس آمار گمرک، حجم تجارت خارجی ایران امسال تا ابتدای شهریورماه در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵٫۳۴ درصد بزرگ‌تر شده است.

به گزارش شبکه ایرانیان به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم تجارت خارجی غیر نفتی ایران در سال‌جاری تا ابتدای شهریور ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵٫۳۴ درصد بزرگ‌تر شده است.

همچنین در پنج ماهه اول سال‌جاری تشریفات گمرکی ۶۲ میلیون و ۲۶۶ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۴۸ میلیون و ۴۱ هزار تن سهم واردات و ۱۴ میلیون و ۲۲۵ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.

مجموع ارزش صادرات و واردات ایران در مدت یادشده به ۳۶ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار رسید که این رقم ۵٫۳۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است. مجموع تجارت خارجی ایران در پنج ماهه نخست سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۷۷۸ میلیون دلار بود.

این گزارش می‌افزاید؛ در پنج ماهه اول سال‌جاری به میزان ۱۹ میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۶٫۴۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم در ماه گذشته ۲۳٫۹۷ درصد بود.

عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله خودرو، کالاهای سرمایه‌ای و برخی کالاهای اساسی مربوط می‌شود. همچنین در مدت یادشده متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و ۳۶۷ دلار افزایش یافت که در مقایسه با پارسال ۸٫۸۴ درصد افزایش داشته است. در این مدت شاهد افزایش صادرات پنج کشور عمده طرف معامله با ایران هم بوده‌ایم.

مجموع صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه اول سال‌جاری به ۱۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۴٫۹۵ درصد کاهش داشته است.

این رقم در ماه گذشته ۹٫۵۴ درصد بود. در مرداد ماه سال‌جاری صادرات پتروشیمی سبز شد و با یک روند افزایشی نسبت به چهار ماهه گذشته ۲ درصد افزایش یافت و ۶ میلیارد دلاری شد.

با این حال تجارت خارجی ایران با کاهش صادرات سایر کالاها همراه است. در این بخش هم گرچه شاهد بهبود نسبت به چهار ماهه قبل بوده‌ایم، اما ۹٫۳۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت که البته این رقم در تیرماه ۱۴٫۹۹ درصد بود.

در بخش صادرات میعانات گازی هم شاهد افت ۵٫۳۹ درصدی بوده‌ایم. همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در مدت یادشده به ۳۵۸ دلار رسید که ۳٫۴۷ درصد افزایش داشت.

در مجموع وضعیت بهتری در بخش صادرات غیرنفتی نسبت به چهار ماهه اول سال‌جاری حاکم شده به نحویکه صادرات کالاهای ایرانی به چین در پنج ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در بازار عراق هم عملکرد بهتری داشتیم و رشد ۴ درصدی ثبت شد. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی هم با افزایش ۸ درصدی همراه شد و تنها شاهد افت ۱۴٫۵۴ درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب