آخرین اخبار
۱۴:۱۲:۱۲ - جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
با نیامدن احمدی‌نژاد سر و گوش برخی‌ برای آمدن می‌جنبد
باهنر با بیان اینکه ما از نیامدن احمدی‌نژاد هم سود کردیم و هم ضرر، افزود: سود ما این است که اختلافی در میان اصولگرایان از سوی احمدی‌نژاد اتفاق نمی‌افتد، ضرر ما این است که یواش یواش برخی سر و گوششان می‌جنبد که به میدان بیایند، بگویند اگر او نیست ما هستیم، آن وقت برای ما گرفتاری درست شود و تعداد کاندیدای اصولگرا زیاد شود.

به گزارش شبکه ایرانیان به نقل از ایسنا، محمدرضا باهنر در جلسه ماهانه انجمن اسلامی مهندسین که در بنیاد فرهنگی رجائی برگزار شد، اظهار کرد: نظام مردم سالاری دینی یک هدیه بزرگ الهی است که باید بر دو رکن مردم سالاری  و دینی بودن آن به صورت یکسان و هماهنگ تکیه کرد.
وی با اشاره به اینکه امام اهل تعارف نبود که فرمود “میزان رای ملت است”، افزود: امام (ره) رای ملت را تزئینی و تشریفاتی نمی دانستند باید همه مردم تصمیم می گرفتند ما  نیز باید تلاش کنیم احکام اسلامی و مبانی خود را روز به روز روشن‌تر کنیم.
باهنر در خصوص  تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت آرای مردم به انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در این انتخابات فرمودند حتی اگر کسی نظام را قبول ندارد به پای صندوق‌های رای بیاید، یعنی ایشان حضور مردم و استفاده تک تک شهروندان را از حق رای ترجیح می‌دادند بر این مساله که خواست خودشان در انتخابات محقق شود.
رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری ادامه داد: من به آینده مردم سالاری دینی در غیبت دو و سه حزب قدرتمند، ضابطه مند و چارچوب‌دار در کشور نگران هستم، چرا که ما کار تشکیلاتی به معنی واقعی نداریم.
برخی مسوولان را مگر ملک‌الموت از پست‌هایشان بگیرد
وی با اشاره به اینکه تشکیلات و حزب چند کار اساسی دارند که یکی از آنها کادر سازی است،  گفت: ما در این خصوص بسیار ضعیف هستیم، بعضی‌ها مثل من هم به یک پستی می‌چسبند دیگر ول‌کن قضیه نیستند،  من یک بار شوخی کردم و گفتم برخی از مسئولان را مگر ملک الموت از پست هایشان بگیرد.
نائب رئیس مجلس نهم ادامه داد: مشکل ما این است که کادر سازی نکردیم و زمان انتخابات هم همین طور شانسی است، شما ۳ رئیس جمهور اخیر ما را در نظر بگیرید، آقایان خاتمی، احمدی نژاد و روحانی، ما که در عالم سیاست بودیم هر سه اینها دو ماه مانده به انتخابات گور گرفتند و یکدفعه شدند رئیس جمهور، من بارها گفتم این موضوع را که بعد از اینکه آقای خاتمی رئیس جمهور شد من در هیات رئیسه مجلس بودم و برای تبریک و اینکه دولت‌شان متشکل از چه کسانی است خدمت ایشان رفتیم و وی بلند می‌خندید و می‌گفت مگر من تصور می‌کردم رئیس جمهور شوم که به فکر دولت باشم.
کسی جز خود احمدی‌نژاد باورش نمی‌شد او رئیس جمهور شود
وی یادآور شد: احمدی نژاد هم غیر از خودش که به او شاید الهام شده بود کسی باور نمی‌شد رئیس جمهور شود، آقای روحانی هم اگر آقای هاشمی ثبت نام نمی‌کرد، اگر صلاحیتش را رد نمی‌کردند و اگر آقای عارف را وادار به انصراف نمی‌کردند و دوستان ما نیز در این سمت اختلاف نداشتند، اگر هر کدام از این اگرها اتفاق نمی‌افتاد ایشان رای نمی‌آورد.
وی با اشاره به اینکه زمان کمی به انتخابات باقی مانده است، گفت: توصیه سیاسی ما به دوستان این است که در رابطه با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور جدی وارد عمل شوند و جلسات خود را برگزار کنند، در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری نیز یکی بحث آقای احمدی نژاد بود که مشکل حل شد، چند وقت پیش خبرنگاری از من در یک نشست خبری پرسید نیامدن آقای احمدی نژاد به نفع کدام جناح شد، من گفتم به نفع ممکلت شد و هر دو جناح سود بردند از این موضوع، اگر احمدی نژاد نیز در انتخابات حضور داشت هم برای اصولگرایان مشکل بود و هم اصلاح طلبان، چرا که احمدی‌نژاد همین الان در جریان اصولگرایی هم موافقان خیلی جدی دارد و هم مخالفان جدی‌تر و اگر می‌ماند یک شکاف جدی و دعوای سنگینی در جریان اصولگرایی به وجود می آمد.  برای اصلاح طلبان نیز احمدی نژاد یک رقیب جدی به شمار می آمد که می توانست برایشان یک خطر و تهدید جدی باشد.
اصولگرایان از نیامدن احمدی‌نژاد هم سود کردند هم ضرر
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین خاطرنشان کرد: اینکه چرا رهبری نظر مشورتی خود را علنا اعلام کردند اگر بررسی کنید می بینید اعلام رسمی نظر مشورتی ایشان از هر جهت مصلحت بسیار بزرگی بود.
باهنر با بیان اینکه ما از نیامدن احمدی‌نژاد هم سود کردیم و هم ضرر، افزود: سود ما این است که اختلافی در میان اصولگرایان از سوی احمدی‌نژاد اتفاق نمی‌افتد، ضرر ما این است که یواش یواش برخی سر و گوششان می‌جنبد که به میدان بیایند، بگویند اگر او نیست ما هستیم، آن وقت برای ما گرفتاری درست شود و تعداد کاندیدای اصولگرا زیاد شود.
اگر اسمی سر زبان‌ها بیافتد تیربارانش می‌کنند
رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با تاکید بر این که در بحث انتخابات ریاست جمهوری ما ایجابی نباید روی هیچ کس متمرکز شویم، افزود: متاسفانه انتخابات ریاست جمهوری در کشور ما دو ماه مانده به انتخابات گر می‌گیرد، اگر زودتر اسمی سرزبانها بیاید تیربارانش می‌کنند، البته این گونه هم نیست که ما در جلسات خود به کاندیدای مشخصی رسیده باشیم و الان قصد مخفی کردن او را داشته باشیم، به همین دلیل سیاست راهبردی ما همین است که فعلا صلب برخورد  کنیم، یعنی اگر کسی را کنار زمین می‌بینیم که در حال گرم کردن خود است به او بگوییم من باهنر نیستم، تو هم نباش.
رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری ادامه داد: باید فعلا سراغ عده ای برویم که احساس تکلیف شرعی کنند و نیایند، در زمان انتخابات  همه تکلیف شرعی می کنند که در صحنه حاضر شوند اما برخی را باید توجیه کرد که احساس تکلیف شرعی کنند و به عرصه انتخابات وارد نشوند، اگر این سیاست را اجرا کنیم دو رو برمان خلوت می‌شود.
اصلاح‌طلبان نگران عدم رای کافی روحانی‌اند
نائب رئیس مجلس نهم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه اصلاح طلبان از روحانی عبور نمی‌کند، گفت: برخی از اصلاح‌طلبان نگران عدم رای کافی آقای روحانی هستند، چرا که اگر کمی از آرای او بریزد و یا انتخابات به مرحله دوم  کشیده شود خیلی خطرناک می‌شود.
باهنر با بیان اینکه هر رئیس جمهوری که رقابتش به مرحله دوم انتخابات کشیده شود افتادنش قطعی است، بیان کرد: آقایان دارند تلاش می کنند برای بازسازی و آرایی که ریزش شده، همین مساله اصلاح کابینه که صورت گرفت هم می‌توانست زودتر انجام شود و هم کافی نیست، از نظر ما وزرایی هستند که تغییر آنان ضروری‌تر از این ۳ وزیر بود.
وی در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به این سوال که استعفای وزرا چه قدر ناشی از فشارهای سیاسی بود، اظهار کرد: ترمیم کابینه و اصلاح آن زودتر از اینها نیاز بود. اما استعفای سه وزیر آموزش و پرورش و ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، مثلا طرح استیضای آقای فانی با حدود ۴۰ امضاء اعلام شده بود که این فشارها شاید در استعفای وزیر آموزش و پرورش موثر بود حتی در خبرها آمده بود که فراکسیون امید نیز به آقای فانی نامه نوشته که استعفاء دهد.
موافقان و مخالفان جنتی متحد شدند که او برود
باهنر در خصوص استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این رابطه آقای جنتی از دو طرف موافق و مخالف و به دو دلیل متضاد تحت فشار بود و اینها با هم متحد شدند که ایشان از وزارت فرهنگ و ارشاد برود، حالاجانشین ایشان چه کسی شود بحث دیگری است. در هر صورت به نظر من این تغییرات در کابینه در نتیجه عملکرد وزرا بود و هم فشار سیاسی، تغییرات در راستای ترمیم آرای ریزش شده صورت گرفته و ممکن است ادامه داشته باشد.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اصولگرایان به انتخاب کاندیدای مشخصی برای انتخابات ریاست جمهوری رسیده‌اند، گفت: خیر، ما در حال حاضر در حال منصرف کردن بعضی از کاندیدا برای آمدن هستیم. هنوز دنبال اینکه از شخصی خواهش کنیم که وارد عرصه انتخابات شود نیستیم.
وی در ارزیابی اش نسبت به عملکرد دولت یازدهم اظهار کرد: عملکرد دولت باید به صورت نسبی ارزیابی شود، مثلا در رابطه با سیاست خارجی دولت تصمیمی گرفت و آن برجام بود، آقایان مذاکره را شروع کردند و تیم، تیم قوی و مخلصی بود، اما اینکه به همه اهدافشان رسیدند خیر، اما ما نمره منفی هم به این تیم نمی‌دهیم.
نائب رئیس مجلس نهم خاطرنشان کرد: سوالی که مطرح است این است که آیا ما الان به نقطه‌ای رسیدیم که بزنیم زیر میز، خیر، ما پیگیری‌های‌مان را ادامه می‌دهیم و باید طرف مقابل را وادار کنیم تا به تعهداتش عمل کند، اما نباید مساله برگشت به قبل از برجام را از روی میز برداریم. اگر به این نتیجه رسیدیم که زورگویی‌های دشمن ادامه‌دار است برگشت به شرایط قبل از برجام باید یکی از گزینه های ما باید باشد، اما اینکه آیا الان زمان اجرای این مساله است خیر.
باهنر با اشاره به اینکه یکی از اشکالاتی که به تیم دیلپماسی دولت یازدهم که تیم قدرتمندی است، وارد است این بود که این تیم تمام همت خود را در مساله برجام گذاشت، گفت: در حالی که می شد مقداری از این ظرفیت را پهن کرد و گسترش دارد .
نمره دولت در کنترل تورم ۲۰ است
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به عملکرد دولت در حوزه داخلی افزود:  دولت گفته بود مسائل داخلی را حل می‌کنم، از شاخصه‌های مسائل داخلی توسعه و رشد اقتصادی، رونق، تولید و اشتغال است، در مساله کنترل تورم نمره دولت به نظر من ۲۰ است، دولت تورم را از ۴۰ درصد به ۹ درصد رساند اما این تورم ۹ درصدی باعث قفل شدن و یخ زدگی فعالیت‌های اقتصادی شده است و ما در رکود گیر کردیم.
نظر مشورتی رهبری به احمدی‌نژاد ۲۵ روز قبل اعلام شده بود اما آثار بیرونی آن مشاهده نمی‌شد
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با نظر مشورتی رهبر معظم انقلاب در خصوص  ورود احمدی نژاد به انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر احمدی نژاد با منع رهبر معظم انقلاب روبه‌رو نمی‌شد من فکر می کنم در صحنه انتخابات حاضر می‌شد اگرچه در مصاحبه‌ها می‌گفت من نمی‌آیم، علنی شدن نظر مشورتی رهبری نیز دلایلی داشت،  مثلا این مشورت ۲۵ روز قبل اتفاق افتاده بود اما آثار بیرونی آن مشاهده نشد و بالاخره تصمیم بر این شد که نظر ایشان به صورت علنی اعلام شود.
اگر احمدی‌نژاد می‌ماند بعید می‌دانم پایداری از او حمایت می‌کرد
رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: پایداری همزاد آمدن احمدی‌نژاد به انتخابات ریاست جمهوری بود اما پایداری الان یا حتی در اواخر دولت نهم دیگر طرفدار آقای احمدی نژاد نبود و با او مشکل داشت، ما هم مشکل داشتیم با آقای احمدی‌نژاد،  اینکه بگوییم پایداری هم سرنوشت با احمدی نژاد است ما خودمان هم الان ممکن است با پایداری اختلاف نظر داشته باشیم، اما اگر احمدی نژاد در انتخابات می‌ماند و کاندیدا هم می‌شد من بعید می‌دانم پایداری از او حمایت می‌کرد.
ترمیم کابینه دیرهنگام اتفاق افتاد
وی  در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص ترمیم کابینه اظهار کرد: من معتقدم این ترمیم کمی دیر هنگام اتفاق افتاد، اما اگر مساله را به خوبی بررسی کنیم شاید دولت در این رابطه مشکلاتی داشت، مثل اینکه مجلس به تازگی آغاز به کار کرده بود و اگر رئیس جمهور تصمیم می‌گرفت کابینه و برخی از وزرا را عوض کند شاید انسجام لازم در مجلس نمی‌توانست به وجود نمی‌آمد و از مواضع نهایی مجلس نگرانی داشت، اما الان مواضع مجلس نسبت به دولت شفاف‌تر شده است.
رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا ممکن است ترمیم کابینه برخی از نارضایتی‌های موجود از دولت روحانی را از بین ببرد، گفت: این مساله بستگی به عملکرد وزرا دارد، اگر بخواهند با امکانات موجود آثار مثبتی به وجود بیاورند، می توانند بخشی از ریزش آرای احتمالی را جبران کنند.
اصولگرایان ممکن است سکوت کنند اما از روحانی حمایت نمی‌کنند
باهنر در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد اصولگرایان در دقایق آخر از آقای روحانی حمایت کنند، گفت: تا الان بخشی از اصولگرایان موثر به صورت قطعی اعلام کردند که ما از آقای روحانی حمایت نمی‌کنیم، این مساله به صورت طبیعی اتفاق نخواهد افتاد  و من بعید می دانم جریان جامع اصولگرایی به این نتیجه برسد، ممکن است بخش‌هایی از جامعه اصولگرایی به این جمع‌بندی  برسد که سکوت کند و کاندیدایی معرفی نکند اما اینکه جامع اصولگرایان تصمیم بر حمایت از آقای روحانی بگیرند من این را بعید می‌دانم.
دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد، اظهار کرد: اصولگرایان هنوز کاندیدایی برای انتخابات آتی در نظر ندارند.
نائب رئیس مجلس نهم درباره شاخصه‌های کسی که می‌تواند کاندیدای اصولگرایان شود، اظهارکرد: فرد مورد نظر باید دو ویژگی داشته باشد، اول کارآمد بودن و دوم محبوب بودن. من ممکن است کسانی را در ذهنم داشته باشم که کارآمد باشند اما قدرت رای‌‌آوری نداشته باشد، بنابراین مجبوریم از آنها صرف نظر کنیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب