آخرین اخبار
۱۴:۵۹:۰۸ - سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شیوه محاسبه رشد ۴.۴ درصدی بهار قابل اتکا نیست
پرویز داوودی معاون اول دولت نهم درباره اعلام رشد اقتصادی ۴٫۴ درصدی در ۳ ماهه نخست ۹۵، اظهار داشت: شیوه محاسبه رشد اقتصادی ۳ ماهه به گونه‌ای است که برای درک وضعیت اقتصادی کشور چندان قابل اتکا نیست. وی افزود: حتی رشد اقتصادی ۰٫۹ درصدی اعلام شده از سوی مرکز آمار برای سال ۹۴ با توجه […]

پرویز داوودی معاون اول دولت نهم درباره اعلام رشد اقتصادی ۴٫۴ درصدی در ۳ ماهه نخست ۹۵، اظهار داشت: شیوه محاسبه رشد اقتصادی ۳ ماهه به گونه‌ای است که برای درک وضعیت اقتصادی کشور چندان قابل اتکا نیست.

وی افزود: حتی رشد اقتصادی ۰٫۹ درصدی اعلام شده از سوی مرکز آمار برای سال ۹۴ با توجه به سایر واقعیت‌ها و سایر آمارهای اقتصادی نیز نمی‌تواند با واقعیت همخوانی داشته باشد،چنانکه بعضی کارشناسان معتقدند این میزان رشد اقتصادی واقعیت ندارد و رشد اقتصادی سال ۹۴ صفر یا حتی منفی بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اگر این ۴٫۴ درصد درست باشد وقتی شما سال قبل از آن رشد منفی داشته‌اید این رشد فقط به معنی جبران آن رشد منفی قبلی است و اگر خیلی تلاش کنید تازه به نقطه صفر رسیده‌اید.

وی با اشاره به اعلام رشد ۴٫۴ درصدی از سوی رئیس‌جمهور گفت: این صحبت قابل اتکا نیست و باید از آقای رئیس جمهور سئوال کرد که چرا شما رشد اقتصادی سال ۹۴ را به مردم اعلام نمی‌کنید و درباره ان صحبت نمی کنید اما رشد اقتصادی ۳ ماهه را پررنگ می‌کنید و به آن اتکا می‌کنید؟ چنانکه حتی جزئیات آن رشد ۰٫۹ درصدی سال گذشته که از سوی مرکز آمار اعلام شده به صورت مکتوب ارائه نشده است.

داودی ادامه داد: چطور در حالی که در سایت‌های مرکز آمار و بانک مرکزی رشد سال ۹۴ رسما اعلام نشده است و تنها به صورت شفاهی رشد اقتصادی ۰٫۹ درصدی را اعلام کرده‌اند که آن هم کاملاً از نظر کارشناسان زیر سئوال است و ابهامات جدی درباره آن وجود دارد، رشد ۳ ماهه اول سال ۹۵ از سوی رئیس جمهور اعلام می‌شود؟ آن هم با توجه به این نکته که محاسبات رشد اقتصادی ۳ ماهه اتکای بسیار بیشتری به برآوردهای کلی دارد تا محاسبات دقیق.

وی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد هنوز کارشناسانی در اطراف رئیس جمهور هستند که آمار درستی به ایشان ارائه نمی‌دهند و ایشان را به یک سمت و سوی انحرافی سوق می‌دهند.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب